Amper Nedir? 

Amper (A), elektronların tam bir elektrik devresindeki bir noktadan saniyede geçen akış hızı olan akımı (I) ölçmek için kullanılır. Amper saat (Ah) ise amper bazında akımın, saat bazında deşarj süresiyle çarpılması sonucunda elde edilen ve akünün elektrik depolama kapasitesini gösteren bir ölçü birimidir. Örneğin; 20 saat boyunca 5 amper akım veren bir akü, 100 amper saat (Ah) kapasiteye sahiptir. Akünün etiketi üzerinde 50Ah ve 450A ifadesi yer alıyorsa o akü 50 amper saatlik kapasiteye ve 450 amperlik marş basma gücüne sahip demektir. 


ADRESE TESLİM AKÜ ve YERİNDE MONTAJ HİZMETİ

ŞİMDİ ARAYIN! MOBİL EKİBİMİZ AKÜNÜZÜ GETİRSİN

EAS Akü, Varta Akü, Bosch Akü, İnci Akü, Mutlu Akü, Çelik Akü, Yiğit Akü, Erdil Akü, Powercell Akü, Ucuz Uygun Aküler

Fiyatlarımız Marka ve Modele göre değişmektedir.

Güncel Fiyat ve Bilgi için Lütfen bizi arayın

0532 424 05 85 | 0222 246 01 01

WHATSAPP DESTEK


Akü Amperi Nasıl Ölçülür?

Akünün amperini ölçme işlemi, multimetre veya ampermetre adı verilen cihazla gerçekleşir. Ölçüm yapılırken öncelikle multimetre, A akım (amper) ölçümü konumuna getirilir. Multimetrenin kırmızı ölçüm kablosunun soketi, amper ölçümü için olan “A” yazılı girişe takılır. Ölçüm uçları, devreye seri olarak bağlanır.

Kapasite ve marş gücüne göre akü seçiminde, amper değerleri arasındaki farka dikkat etmek gerekir. Olması gereken değerden daha düşük bir amper seçilirse akü performansı olumsuz etkilenir. Amper değerleri üzerinden örnek vermek gerekirse; 540A marş gücüne sahip bir akü yerine 480A CCA değerine sahip bir akü seçildiğinde marş gücü yetersiz kalabilir. Özellikle kış aylarında akü zayıfsa, araç hem daha zor çalışabilir hem de içerisinde bulunan elektronik alıcılara yeterli enerjiyi sağlayamayabilir. Akünün kapasitesi yeterli olursa, kullanım ömrü de daha uzun olacaktır. 

Bazı durumlarda araçtaki mevcut aküden daha yüksek kapasitede bir akü seçilebilir. Örneğin araca ilave ses, görüntü sistemi gibi sonradan bir ekleme yapılırsa mevcut akü yetersiz kalabilir. Bu durumda daha yüksek kapasite (amper saat) değerli bir akü tercih etmek gerekir. (Araçta 72Ah’lik bir akü yer alıyorsa, 75Ah kapasiteli bir akü ile değiştirilebilir.) Eğer kapasite ve marş gücünden daha yüksek değerde bir akü seçilirse bu noktada alternatörün gücü devreye girer. Dolayısıyla aracın alternatörü hakkında araştırma yapmak ve maksimum kaç amper saatlik bir aküyü şarj edebileceği hakkında bilgi sahibi olmak avantaj sağlayacaktır.